Przewody w instalacji fotowoltaicznej

   

  Gdy chcemy założyć instalację fotowoltaiczną myślimy przede wszystkim o takich produktach, jak panele słoneczne i falownikiDopiero później kompletujemy do nich skrzynki i elementy montażowe, jednak, aby połączyć wszystko razem potrzebujemy odpowiedniego okablowania. Wybór właściwych przewodów jednak nie należy do najprostszych. Trzeba pamiętać o wielu czynnikach, które mogą negatywnie wpłynąć na wyposażenie systemów fotowoltaicznych. 

  Kable i przewody fotowoltaiczne są postrzegane jako tętnice i żyły dowolnego systemu fotowoltaicznego. Mimo to często pomija się ten element w całej układance instalacji fotowoltaicznej. Nie wszyscy przywiązują wagę do przewodów przesyłających wyprodukowaną energię do zasilania urządzeń bądź do przesyłania energii do sieci.
  Nie bez powodu, ponieważ koszt okablowania wynosi zaledwie kilka procent wartości instalacji. Dlatego nie powinniśmy oszczędzać na tych elementach, gdyż uszkodzenie kabla podczas pracy będzie częściowo wymagało ponownego montażu instalacji. Powstaną dodatkowe koszty eksploatacyjne. Korzystanie z produktów wysokiej klasy zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzenia do 0%. Ważne jest też prowadzenie przewodów odpowiednią trasą. Dzięki temu nie będą bezpośrednio narażone na dużą wilgotność, promieniowanie słoneczne oraz wysoką lub niską temperaturę. 

  Potencjalne zagrożenia i warunki zewnętrzne są aspektem, o którym należy pamiętać podczas wyboru kabli. Instalacja nie powinna stwarzać niebezpieczeństwa nawet podczas pożaru. Należy więc wybierać okablowanie wykonane z specjalnych materiałów, które chronią przed emisją toksycznych gazów trujących i korozyjnych, związków halogenowych oraz zmniejszają emisję dymu  Właściwy dobór kabli pod kątem ich parametrów elektrycznych, budowy, przeznaczenia i obciążalności prądowej długotrwałej  jest gwarancją bezpieczeństwa i trwałości instalacji  

  Przewody DC

  W pierwszej kolejności przesyłamy energie w postaci prądu stałego od modułów do falownika. Podpowiadamy czym powinny się charakteryzować przewody DC. Przede wszystkim muszą posiadać podwójną izolację. Żyła roboczpowinna składać się z linek miedzianych ocynowanych o kolorze srebrnym. Kable prowadzone pod modułami często pracują w temperaturze wyższej niż otoczenie. Właśnie dlatego warto, aby były wyprodukowane z polietylenu usieciowanego (XLPE) lub gumy termo utwardzonej bezhalogenowej (LSZH). Natomiast sam materiał powinien przejść testy wytrzymałościowe według normy UNE-EN 60216Napięcie robocze przewodu określone w karcie katalogowej przewodu powinno być większe od maksymalnego napięcia które może wystąpić w instalacji fotowoltaicznej w skrajnych przypadkach. Zazwyczaj nie przekracza wartości 1000V napięcia stałego. 

  Przewody AC 

  Przewody prądu zmiennego zapewniają połączenie falownika z instalacją domową. W większości przypadków długość trasy przewodu prądu zmiennego nie jest duża, ponieważ falownik jest montowany blisko rozdzielnicy prądu zmiennego. Zasady prawidłowego doboru oraz montażu są identyczne jak dla dobierania przewodów np. do kuchenki indukcyjnej.  

  Przewody uziemiające 

  Warto również wspomnieć o przewodach uziemiających, które pełnią funkcje wyrównywania potencjałów pomiędzy każdym zainstalowanym elementem instalacji fotowoltaicznej. A w przypadku stanów awaryjnych tak jak np. Podczas przepięć odprowadzają nagromadzony ładunek do ziemi chroniąc tym samym zainstalowane urządzenia w domu. Grubość przewodu uziemiającego w instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od budynku tzn. tego, czy jest zainstalowana instalacja odgromowa oraz jakiego typu jest pokrycie dachu. Połączenie modułów z uziemieniem można wykonać za pomocą drutu aluminiowego o odpowiedniej grubości.  

  W naszej ofercie posiadamy przewody fotowoltaiczne SOLARFLEX®-X H1Z2Z2-K1500 marki Helukabel. Sun Deal kabel SOLARFLEX®-X H1Z2Z2-K1500 HelukabelJest to kabel miedziany pobielany wg DIN VDE 0295cl.5. Odporny na UV, ozon oraz niskie i bardzo wysokie temperatury (od -40° do nawet +120° na żyle). Produkt posiada drugą klasę ochronności. Jest bezhalogenowy, nie rozprzestrzenia płomieni. Wysoka jakość i odpowiedni dobór materiału obniżają poziom emisji dymu.

  Więcej informacji o produkcie znajdziesz tutaj.

  Podsumowując będąc instalatorem instalacji fotowoltaicznej lub inwestorem, powinniśmy zwracać także uwagę na mniej widoczne elementy jakimi są przewody. Odpowiedni dobór oraz montaż ogranicza ryzyko uszkodzenia. Może ono wiązać ze sobą przerwy w produkcji energii, a nawet prowadzić do pożarów czy też utraty zdrowia lub życia.