Czy należy myć moduły fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne każdego dnia narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Zabrudzenie kurzem, pyłkami z drzew, sadzą czy mchem może skutecznie ograniczyć światłoprzepuszczalność, ograniczając tym samym produkcję energii z instalacji. Producenci co prawda zabezpieczają moduły specjalnymi powłokami, ale zalegające latami warstwy osadów mogą spowodować np. tzw. efekt zacienienia. Często możemy spotkać się z informacjami, że instalacja fotowoltaiczna ulega samooczyszczeniu pod wpływem odpadów. Deszcz faktycznie jest w stanie usunąć większą część powstałych zabrudzeń. Nigdy jednak nie będą one w pełni czyste. Dodatkowo deszcz nie jest w stanie usunąć w pełni ptasich odchodów,  które mogą całkowicie wyeliminować z pracy moduł fotowoltaiczny. Dodatkowo mają one silne właściwości korozyjne, które mogą powodować odbarwienie szkła i trwale zmniejszyć jego światłoprzepuszczalności w tym miejscu.

Czy mycie jest wymagane i niezbędne?

Mycie modułów fotowoltaicznych nie jest obowiązkiem. Jest naszym wyborem. Instalacja będzie pracować wydajnie niezależnie od wykonania tej czynności. Jeżeli jednak zależy nam na wyeliminowaniu strat mocy i przywróceniu pełnej sprawności pracy instalacji zaleca się mycie modułów fotowoltaicznych raz lub dwa razy w roku. Jeśli moduły umiejscowione są w trudnodostępnym miejscu dla swojego bezpieczeństwa warto jest skorzystać z pomocy firm, które świadczą tego typu usługi. Decydując się na własnoręczne mycie instalacji musimy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, gdyż mamy do czynienia z urządzeniem elektrycznym znajdującym się pod wysokim napięciem.

Dlaczego warto regularnie dbać o czystość modułów fotowoltaicznych?

Prawidłowa i regularna konserwacja pozwala na:
– eliminację strat mocy spowodowanych zanieczyszczeniami,
– wykorzystanie pełnej wydajności modułów,
– szybszy zwrot wkładu włożonego w instalację PV,
– wydłużenie żywotności modułów fotowoltaicznych,
– bezawaryjną pracę,
– utrzymanie estetycznego wyglądu paneli.

Jak myć moduły fotowoltaiczne ?

Z powierzchnią modułu należy obchodzić się bardzo delikatnie. Do mycia warto używać miękkiej gąbki lub szczotki z bardzo miękkim włosiem, nie powodującym rysowania powierzchni. Woda przeznaczona do mycia powinna być miękka i posiadać jak najniższe stężenie minerałów. Wykorzystanie twardej wody mogłoby przynieść odwrotny skutek do zamierzonego i pozostawić smugi na modułach. Pielęgnacja paneli nie wymaga użycia wyspecjalizowanych środków czyszczących. Trudne plamy można usunąć roztworem izopropanolu o stężeniu nie większym niż 10%. Jeżeli chcemy mieć 100% pewność, że pomożemy, a nie zaszkodzimy możemy zdecydować się na zakup specjalnych zestawów przeznaczonych do mycia fotowoltaiki.

Kiedy jest najlepsza pora na mycie modułów?

Zgodnie z zaleceniami szczególnie późną wiosną po okresie pylenia drzew lub jesienią po skończeniu prac rolniczych na polach. Nie bez znaczenia jest również pora dnia. Najlepiej proces mycia rozpocząć późnym popołudniem lub wczesnym rankiem. Nagle schłodzona, nagrzana przez słońce, powierzchnia ogniw mogłaby zwiększyć ryzyko wystąpienia szoku termicznego. W konsekwencji może to doprowadzić do powstania mikropęknięć i być powodem uszkodzenia instalacji.

Czego nie należy robić podczas procesu konserwacji modułów fotowoltaicznych?

Stosując się do poniższych zasad unikniemy uszkodzenia naszej instalacji fotowoltaicznej
1. Nie chodź po modułach fotowoltaicznych.
2. Nie używając detergentów alkalicznych lub kwaśnych.
3. Nie stosuj wody z kranu.
4. Nie używaj szczotek ryżowych, druciaków czy szorstkich myjek.
5. Nie używaj myjki ciśnieniowej – może ona rozszczelnić łączenia modułów.
6. Nie myj modułów w ciągu dnia, a w szczególności w południe.