Falowniki w mikro instalacjach

Instalacja fotowoltaiczna składa się z szeregu elementów, które pozwalają na pobór energii słonecznej i wytworzenie z niej prądu. W tym artykule przyjrzymy się sercu całej instalacji czyli falownikowi. Jego kluczową funkcją jest zamiana prądu stałego w zmienny. W chwili montażu falownik zostaje połączony z domową instalacją, a co za tym idzie z siecią energetyczną. Fakt, że to urządzenie łączy tak wiele elementów, nasuwa pytanie o jego zabezpieczenia. Aby móc dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu, jako przykładem, posłużymy się falownikiem firmy Sungrow SG8KTL-M. Jest to model o jednej z najpopularniejszych mocy instalowanych na ten moment w Polsce.

Falownik SG8KTL-M posiada szereg wbudowanych zabezpieczeń, które pozwalają na bezpieczną oraz prawidłową pracę z siecią energetyczną. Warto zwrócić uwagę na ostatnią wartość prezentowaną w tabeli.

Tabela z informacjami o falownikach Sungrow

Wbudowane ograniczniki typu II pozwalają na instalacje falownika w budynku bez odgromu, dzięki czemu dodatkowe zabezpieczania instalacji są zbędne. Możemy zatem obniżyć jej jednostkowy koszt. Należy jednak liczyć się z faktem, że oszczędności na tym etapie mogą być złudne. W momencie uruchomienia zabezpieczenia, zdarza się, że falownik wyłącza się lub w skrajnym przypadku zostaje uszkodzony, co w następstwie może generować dodatkowe koszty.

Sprawność falownika

Producenci mówiąc o parametrach falowników często wyróżniają ich sprawność. Wartości jakie osiągane są w większości przypadków wynoszą blisko 98%. Wyeliminowanie z ich budowy transformatora pozwoliło osiągnąć tak wysoką sprawność praktycznie w całym zakresie obciążenia. Dodatkowo falowniki beztransformatorowe cechuje niższa waga w porównaniu do falowników transformatorowych. Poniższy wykres doskonale prezentuje fakt, że właściwie dobrana moc modułów do mocy falownika pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Istotna jest również wartość napięcia, która ma bezpośredni wpływ na produkcję energii przez falownik.

Wykres sprawności falowników

Wartość minimalna napięcia określa moment, w którym falownik będzie miał możliwość produkcji energii. Ograniczenie to wpływa na minimalną ilość podłączonych modułów w szeregu. Wciąż rosnące moce modułów, pozwalają na szybkie spełnienie warunków mocy, umożliwiając podłączenie mniejszej ilości modułów. W przypadku łańcuchów modułów o dużej mocy zdarza się jednak, że warunek napięcia nie zostaje spełniony. Należy wtedy zainstalować większą ilość modułów o mniejszej mocy, które zapewnią odpowiednią wartość napięcia. W przypadku falowników Sungrow możliwe jest przewymiarowanie stosunku mocy modułów do mocy falownika wynoszącego 1,3.

Obciążenie falownika

Przydatną funkcją falowników firmy Sungrow jest możliwość wykorzystania dwóch MPPT. Pozwala to na podłączenie modułów do dwóch połaci, a każda z nich pracuje osobno, zwiększając przy tym uzyski. Podłączając moduły w jednym szeregu warto zwrócić uwagę na zakres napięcia MPP, a w szczególności na zakres napięcia MPP dla mocy znamionowej. Wysoka moc tej drugiej uchroni nas przed stratami związanymi z przeciążeniami lub niedociążeniami falownika. Falownik Sungrow umożliwia także, podłączenie równoległe dwóch równych łańcuchów w instalacji wschód-zachód. Znamionowe napięcie wejściowe PV dla Sungrow wynosi 600V. Jeżeli napięcie z podpiętych modułów przyjmie identyczną wartość falownik osiągnie największą sprawność.

Tabela oznaczenia wartości falowników Sungrow

Miejsce montażu falownika

Miejsce montażu falownika nie powinni być przypadkowe. Najlepiej gdyby został on zamontowany na ścianie nie palnej w garażu, daleko od elementów, które produkują ciepło, z zachowaniem odpowiednich odległości od ścian i sufitu. Pozwoli to zapewnić prawidłowe chłodzenie. Przegrzewanie się falownika prowadzi w konsekwencji do ograniczenia jego mocy. Nie ma żadnych przeciwskazań do zamontowania falownika na dworze. Należy jednak pamiętać o bezpośrednim osłonięciu go przed słońcem oraz opadami atmosferycznymi, np. na ścianie elewacji lub pod modułami na gruncie.

Cechy przydatne przy montażu falownika

Zdecydowaną zaletą falownika Sungrow jest jego waga, wynosząca 20kg. Przekłada się to bezpośrednio na montaż, do którego w zupełności wystarczy jedna osoba. Brak zdejmowalnej obudowy ogranicza z kolei uszkodzenia falownika. Przygotowane wyprowadzenia pozwalają na łatwy i szybki montaż. Kończący etap związany z konfiguracją, instalator może przeprowadzić za pośrednictwem aplikacji.

Informacje o obsłudze falownika sungrow

Dobrze dobrany falownik może uchronić naszą instalację przed niepotrzebnymi niespodziankami lub uszkodzeniami. Wybór solidnego producenta i właściwego typu falownika jest kluczowy. Inwestycja w instalację zwraca się w przeciągu 5-6 lat. Warto zwrócić uwagę czy na ten czas przypada gwarancja oferowana przez producenta na falownik. W przypadku Sungrow wynosi ona 10lat. Dłuższy okres gwarancji umożliwia zwrot inwestycji bez ponoszenia nakładów w trakcie trwania zwrotu.

Poznaj naszą ofertę falowników Sungrow.