Nowoczesne moduły fotowoltaiczne i ich wpływ na powstające instalacje

Przyglądając się modułom fotowoltaicznym bardzo często dostrzegamy podstawowe różnice estetyczne, które widoczne są na pierwszy rzut oka. Tymczasem istotne dla nas parametry kryją się wewnątrz. Bardzo dynamiczny rozwój technologii monokrystalicznej pozwala osiągać coraz większe moce jednostkowe modułów. Klienci coraz częściej oczekują rozwiązań możliwych do wprowadzenia na małej powierzchni dachu, które staną się odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie na moc. Ten trend staje się motorem napędowym dla producentów, którzy z wykorzystaniem nowych technologii, za cel stawiają sobie zwiększenie efektywności.

Doskonałym przykładem tego typu firmy jest Trina Solar. Nie ogranicza się ona tylko do macierzystego rynku i pozostaje jednym z największych i najlepiej rozpoznawalnych producentów na świecie. Przyjrzyjmy się jednemu z jej produktów z bliska. Moduł Trina Honey TSM-DE06M.08(II) cechuje się mocą wyjściową 330Wp. Na rynku znaleźć można inne moduły, które mają dokładnie taką samą moc. W czym zatem tkwi wyjątkowość Triny? W mniejszym rozmiarze modułu, dzięki któremu współczynnik określający stosunek mocy do rozmiaru daje sprawność wynoszącą 19,6%. Przechodząc do parametrów, mających wpływ na produkcję energii, przez kolejne lata, warto przyjrzeć się gwarancji wydajności.

Gwarancja wydajności

Zazwyczaj przedstawiana jest ona w formie wykresu ukazującego spadek mocy wraz z upływem lat. Zasada jest prosta im bardziej płaski wykres, tym lepiej. Dla większości modułów po 25 latach gwarantowana przez producentów moc wynosi 80,1%. Trina Solar gwarantuje natomiast moc na poziomie 83,1%. Dodatkowo producent zapewnia 12 letnią gwarancję na wykonanie modułu. To o dwa lata więcej niż najczęściej spotykane na rynku.

Technologia HCC

Analizując możliwości modułu Trina Honey TSM-DE06M.08(II) trudno przejść obojętnie obok technologii HCC. Wpływa ona bezpośrednio na ograniczenie spadku mocy w przypadku wystąpienia miejscowego zacienienia. Kiedy cień pada na połowę modułu, moc instalacji nie spada do zera, a jedynie zmniejsza się o połowę. To rozwiązanie doskonale sprawdza się szczególnie zimą, gdy zalegający śnieg przysłania część modułu zamontowanego pionowo. Nie tylko montaż pionowy zapewnia zwiększenie produkcji energii przy zalegającym śniegu. Montaż na konstrukcji gruntowej, także zwiększa produkcję energii w porównaniu ze standardowymi modułami. Instalacja na gruncie montowana w kilku rzędach, jeden za drugim, w okresie zimowym gdy słonce jest nisko, powoduje wzajemne zacienienie dolnych rzędów instalacji. Ponadto odpowiedni montaż poziomy w przypadku dachu na przykład z kominem ogranicza skutki, jakie może powodować wędrujący cień.

Parametry termiczne

Warto zwrócić również uwagę na parametry termiczne, które zazwyczaj określane są w warunkach normalnych NOCT. Parametry te opisują zależność spadku mocy modułu od temperatury wynoszący dla Triny P_MAX=0,36%/K. Im wartość jest mniejsza, dany moduł charakteryzuje się większą produkcją energii w upalne dni, kiedy to moduł może znacząco się nagrzewać powodując wzrost temperatury.

W celu prawidłowego zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej do zakładu dystrybucyjnego oprócz polskiej karty katalogowej, potrzebujemy dodatkowo certyfikat 61215 PL oraz deklaracje zgodności CE PL. Wymagania dystrybutorów w Polsce różnią się. Zalecane jest zatem zapoznanie się z regulaminem dostępnym na stronie dystrybutora energii elektrycznej.

Ponadto Trina Solar gwarantuje wysoką niezawodność dzięki:
– ponad 30-tu wewnętrznym testom wykraczającym poza wymagania certyfikacyjne,
– kontroli elektroluminescencyjnej,
– odporności na zjawisko PID (lub Anty-PID),
– wytrzymałości na trudne warunki środowiskowe tj.: dmuchający piach, korozja słonej pary czy korozja amoniaku.

Jeżeli stoimy przed wyborem modułów do nowo powstającej instalacji warto odpowiedzieć sobie na pytania:

– Czy cena powinna być kluczowym czynnikiem wyboru?
– Czy stare, sprawdzone moduły to zawsze najlepszy wybór?

Tego typu decyzje nigdy nie należą do prostych. Jednak myślenie przyszłościowe o żywotności modułów, jego kluczowych parametrach i ilości możliwej do wyprodukowania energii, może znacząco wpłynąć na czas zwrotu całej instalacji fotowoltaicznej. Warto mieć to na uwadze, śledzić nowe technologie i działania najlepszych producentów, do których bezsprzecznie należy Trina Solar znajdująca się w ofercie hurtowni Sundeal.